Konstrukce

 

Proměřovák najdete v sekci Konstrukce/Proměřovák

 

Trup

Základem je laminátová skořepina obšívky zhotovená ve formě. Do skořepiny se přilepí překližková žebra, výztuhy a přišroubují kladky a průvlaky. Pak se přilepí překližková paluba ve které jsou dva montážní otvory pro instalaci potřebné elektroniky k ovládání lodě a k upevnění kormidla.

Váha dokončeného trupu je cca 5 kg.

 

Kýl.

Je to litinový odlitek, který po je povrchové úpravě na pevno přišroubován k trupu lodě dvěma šrouby.

Váha kýlu je 12- 12,5 kg.Existuje však také možnost zvolit řešení, že kýl je možno při trasportu lodě a jejího uložení od trupu odstranit.

 

Stěžeň a příslušenství

Základem je duralová trubka do které jsou zabudovány nerezové salingy a nerezové vanty. Součástí stěžně jsou dvě vratiráhna, které také vychází z duralové trubky a slouží k ovládání hlavní plachty a kosatky

Délka stěžně je 2,1 m

 

Plachty.

Sada obsahuje kosatku a hlavní plachtu. Plachty jsou rozhodující díl, který musí zaručit výborné jízdní vlastnosti a proto si plachty dovážíme z Holandska přímo od výrobce třídy „K“. Jsou vyrobeny z kvalitního dacronu. Jednotlivé bány jsou vyřezány na řezacím plotru a pak sešity. Tím je zaručeno, že všechny plachty jsou naprosto shodné. Tato sada se používá při slabém i silném větru pouze před jízdou je možno změnit trim plachet podle síly větru.

Plocha plachet se blíží 1 m2.

 

Ovládání lodě.

 

K ovládání stačí běžná dvoukanálová modelářská vysílačka. Jedním kanálem se ovládají obě plachty současně (v trupu je umístěn naviják s kroutícím momentem 13,2 kg/cm - používáme Hitec HS-785 HB) a druhým se ovládá kormidlo ( běžné servo). K napájení slouží 6 V gelový olověný akumulátor o kapacitě 3,4 Ah.

 

Základní údaje:

celková délka………………….1,90 m

maximální šířka……………….0,38 m

délka vodorysky……………….1,40 m

délka stěžně……………………2,15 m

ponor…………………………. 0,36 m

plocha plachet…………………0,90 m2

celková váha………………….18,50 kg

váha kýlu……………………. 12,00 kg

 

Vnitřní uspořádání

 

 

Přeprava

U již vyrobených lodí je kýl připevněn k trupu a není pro uložení a přepravu demontován.Máme také již jednu postavenou loď kde je pro přepravu snadno demontován kýl i kormidlo

Pokud je osobní auto, které je používáno pro přepravu, běžné velikosti přeprava nečiní problémy (i s namontovaným kýlem). Během přepravy a uložení zůstává hlavní plachta upevněna na stěžni a kosatka je svinuta a přichycena na trup.